Szklana czy plastikowa
Szklana czy plastikowa, a właściwie powinno się powiedzieć soczewka mineralna wykonana z odmiany szkła optycznego lub soczewka organiczna wykonana z tworzywa sztucznego.
Kilka zalet i wad materiałowych soczewek:
Soczewki Mineralne:
- tradycyjne soczewki szklane
- dość odporne za zarysowania
- rozbijają się na ostre kawałki – co oznacza, że nie „nadają się” do korekcji okularowej dla dzieci ze względów bezpieczeństwa- znacznie cięższe niż plastikowe.
- obecnie nikt już ich zbytnio nie chce nosić ze względu na ciężar, co ma bardzo duże znaczenie latem – odczuwamy spory dyskomfort podczas odparzeń powstających na nasadzie nosa oraz za uszami w miejscach styku oprawy ze skórą. Zimą pojawiają się problemy ze skraplaniem się pary wodnej na soczewkach. Soczewka mineralna potrzebuje znacznie więcej czasu do przystosowania się do zmiany temperatury aniżeli soczewka organiczna. Zalety soczewki organicznej dostrzec możemy podczas wejścia z dworu do ogrzanego pomieszczenia, gdzie w porównaniu z soczewką mineralną, odparuje nam ona znacznie szybciej.
Soczewki Organiczne:
- znacznie lżejsze (od 3 do 3,5 razy) niż mineralne; przy lekkiej oprawie po prostu zapominamy, ze nosimy okulary.
- bezpieczniejsze –jeśli już pękają to „kawałkami”, więc mamy małe szanse na uszkodzenia oczu podczas upadku lub urazu.
ulegają zadrapaniom łatwiej niż szklane, dlatego też nanoszone są na nie powłoki, od klasycznego utwardzania, poprzez lakierowanie, po nałożenie super twardych powłok antyrefleksyjnych, dających twardość zbliżoną do szkieł mineralnych.
Oprócz klasycznych soczewek organicznych, nazywanych branżowo cr 39, dostępne są również soczewki wykonane z materiału Trivex, bazującego na technologii poliuretanu, który jest niezwykle wytrzymały na uszkodzenia oraz posiada bardzo dobre własności optyczne.
Kolejnym materiałem, z którego wykonywane są soczewki jest poliwęglan. Lekki, cienki, o olbrzymiej odporności na uderzenia- mówiąc wprost,ciężko byłoby zbić młotkiem taką soczewkę. W praktyce złamanie soczewki z Trivexu lub poliwęglanu, podczas normalnego lub bardzo aktywnego użytkowania okularów, jest niemożliwe.